Ako sa správať k cuzím ľuďom

Cudzích ľudí môžeme stretnúť skoro všade: na ulici, pri dome, v pivničných priestoroch, pred výťahom , v parku, pri škole, alebo v podchode. Kontaktovanie s cudzím človekom môže byť nebezpečné, a preto prinášame deťom rady, ako sa vyhnúť nepríjemným situáciám.

Kto sú cudzí ľudia?

Keď idete zo školy domov, zastaví vás osoba v aute, a spýta sa vás na cestu. V parku vás niekto poprosí, aby ste mu pomohli hľadať stratené šteniatko. Títo ľudia sa môžu zdať priateľskí, ale bez ohľadu na to, čo vám hovoria, majú jednu spoločnú vec: sú to cudzí ľudia. Väčšina cudzích ľudí nie je nebezpečná. Bohužiaľ, niektorí ľudia môžu byť nebezpeční a nedá sa s istotou odhadnúť, kto je dobrý a kto nie. Preto je dôležité neustále dodržiavať tieto bezpečnostné pravidlá:

Držte si od cudzích ľudí odstup

Ak vám cudzí človek ponúkne hračku, nejaké cukríky, plyšáka alebo čokoľvek iné, nikdy si to neberte. Aj keď je to niečo, čo skutočne chcete.
Nikdy nenastupujte do cudzieho auta. To pravidlo asi poznáte, že? Ale to nie je všetko. Ak vás cudzí človek požiada, aby ste sa pozreli do auta, nerobte to. Nesúhlaste s tým, že sa pozriete do kufra, alebo do dodávky. Nedávajte ruku do okna, aby ste niečo vzali, alebo na niečo ukázali. Nechoďte bližšie k autu, ani keď v ňom vidíte domáceho miláčika, alebo sa chcete pozrieť na hračku. Môže sa stať, že Vám cudzí človek povie, že ho pre Vás poslali rodičia. Cudzí človek je stále cudzí človek, takže nenastupujte do auta. Aj keď poznajú vaše meno, nenechajte sa oklamať. Existuje veľa spôsobov, ako zistiť mená detí. Rýchlo odkráčajte k najbližšiemu dospelému, ktorého poznáte a povedzte mu, čo sa stalo.

Vždy oznámte dospelej osobe kde sa nachádzate

Je dôležité povedať svojej mame, otcovi, babke, opatrovateľke alebo dospelému, ktorý sa o vás stará, kde ste a kedy prídete domov.

Držte sa priateľov

Nielen, že je čas strávený s kamarátmi zábavný, ale dokonca je aj bezpečnejší. Vezmite so sebou kamoša, keď sa hráte na preliezkach, kráčate do školy, bicyklujete sa v parku, alebo idete do obchodu.

Vyhýbajte sa miestam, ktoré nie sú bezpečné

Sú to miesta, kde nikto naokolo nie je. Napríklad les, alebo malé tmavé uličky.

Čo sú bezpečné miesta?

Bezpečné miesta sú miesta, kde sa môžete zastaviť, ak potrebujete pomoc, napríklad domy vašich kamarátov, domy priateľov vašich rodičov, obchody, reštaurácie, policajné stanice, alebo aj knižnice.

Nechajte pomáhanie cudzím ľudom na dospelých (a iba na dospelých)

Ak sa k vám priblíži cudzí človek a požiada vás o pomoc – napríklad pri hľadaní stratených peňazí alebo hľadaní utečeného psíka – nepomáhajte. Ani neodpovedajte. Hneď by ste mali ísť opačným smerom a vyhľadať bezpečné miesto. Ak nie ste v blízkosti bezpečného miesta, vyskúšajte akýkoľvek obchod alebo reštauráciu.

Posledná rada na záver: Ak sa bojíte, kričte!

Pravdepodobne Vás dospelí mnohokrát napomínali, aby ste nekričali, alebo aby ste sa stíšili a správali sa slušne. Ak si myslíte, že by vám mohlo hroziť nebezpečenstvo, zabudnite na všetky tieto rady! Toto je ideálny čas na to, aby ste boli hluční!